Silver Beaver Award

Nomination Form

See full size image

 

2013 Randy Ellis Karen Slagel      
2012 Paul Fuhrmeister Engla Hamilton      
2011 Rick Bronson John Wurtz      
2010 Edward "Sandy" Gardner Tom Perrine      
2009 Wayde Hamilton Bruce Hendron      
2008 Peggy Rockey Steve Slagel Randy Wilkins    
2007 Kenneth Ware Randy Weatherly      
2006 Bill Baker Virginia DeFrees Bill Hiatt    
2005 Charles Lewis Annabeth Robin      
2004 Charles Daniels Steve DeFrees John Westfall    
2003 Bob Pomeroy Doug Quinn Henry Robin Arlen Wiens  
2002 Kelly Diven Ben Loring Roger Ropp Ellen Weigant  
2001 Stephen Colaw Chris Cook Darrel Fry Ray Peaster  
2000 Ed Boudreaux Donna Copeland C. A. Roberts Robert W. Sullivan  
1999 Bill Alexander Carl Reichert      
1998 Gil Greenwood Jim Lewis Mike Miller    
1997 Peggy Henne K. Vasudevan Jerry Wells    
1996 Carole Keck Dale Copeland Mitch Meyer    
1995 Tim Best Mark Wilburn Scott Carlberg    
1994 J. Ford Griggs J. C. Coombes      
1993 Steve Berner Joe Long      
1992 Charles L. Bowerman Ira T. Reeves      
1991 John C. Mihm James R. Sharp      
1990 David W. Thornburg Sam V. Johnston      
1989 Tom Sanders Gene Wylan      
1988 Dr. Elvin Amen Jim Clingenpeel      
1987 Bill Blakemore Harvey Smith      
1986 Chuck Goldenburg John N. Romine      
1985 Lyell H. Carver Fred R. Mills      
1984 Z. T. Dozier Donald Seizinger      
1983 John Favre Veigh J. Nielson      
1982 Bill Price Bill Thompson      
1981 Glenn A. Cox James P. Prichard      
1980 Jim Arens Harold Price      
1979 Loyd Honts Harold Woods      
1978 Eddy Davis Bill Thorpe      
1977 William Gresham Betty Montgomery      
1976 Charles Bromley Robert Weis      
1975 Edna Mae Howard Richard J. Sonnenfeld      
1974 Richard R. Guest Tommy H. Keen James D. Moore    
1973 John Ball Frederick F. Drummond Ben Harned, Jr. Doris Haws  
1972 Joseph F. Booth Don A. Hartman Walter W. Heinrich Doris E. Owings  
1971 Melvin L. Ford William L. Manny W. A. Roberts Evelyn Hill  
1970 Dave Arter Mac Wallace      
1969 James R. Epps Clay F. Hill      
1968 Clarence Reinhardt Merlin Sharp      
1967 Robert T. Johansen Joe Thompson      
1966 C. R. Musgrave, Jr. Marcus Whitt      
1965 Myron Jenkins H. R. Shepherd      
1964 W. T. Nelson Fred A. Drummond W. Rudie Janzen    
1963 John F. "Jack" Downie R. E. Fitzgerald      
1962 Norman Fry Roy Sanders      
1961 W. B. Blackstock Harry G. Fair      
1960 W. W. Keeler Harry Wyatt      
1959 Roy Thomas C. H. Whittington, Sr.      
1958 H. A. Berkey W. A. Botts George Driskill Jack Gordon  
1957 Joe S. McGuire Dr. James S. Spivey      
1956 John C. Atherton Hugh Conine William Russell    
1955 K. E. Beall Charles Burcklhalter      
1954 J. C. Cornett C. C. Lutz Benn G. Palmer    
1953 Bill W. Jones Rev. C. A. Vammen      
1952 H. A. "Pop" Brewer Harry W. Curtis      
1951 H. C. Gilbert Philip R. Phillips Jack Turner    
1950 Dr. M. A. Connell Lea Lamons      
1949 Dave Neely Jenry Stoabs      
1948 D. W. Bennett C. S. Stephens E. R. Wiles    
1947 W. C. Doenges George A. First Bennie G. Pierce    
1946 I. R. Estus Avery Goforth W. H. Goodner C. H. Jennings  
1945 O. B. Campbell W. F. Morton Claude W. Stice    
1942 W. H. Bettis Clarence C. Doty John W. Ruth    
1941 William H. Conover Frank Kraybill W. N. Palmer W. C. Smoot  
1940 W. H. Leverett John Pearson C. P.  Shertzer C. Wilson Vantine W. W. Warner
1939 Frank Phillips        
1931 H. H. McClintock L. C. Pollock    
 

For questions about this web site, please contact the Webmaster.

Copyright 2012 | Cherokee Area Council | All Rights Reserved

RocketTheme Joomla Templates